Часто власники житла при ремонті або монтажі водопроводу вирішують створити комунікації, використовуючи мідні труби. Мідний водопровід дуже надійний і довговічний. Мідь слабо піддається корозії, витримує тиск до 40 атмосфер, стійка до дії низьких і високих температур. До того ж мідь цілком екологічна.

 

Для монтажу мідного водопроводу використовується метод різьбових з’єднань з обтискними кільцями і пайка мідних труб. Другий метод набув більшого поширення. При самостійному монтажі мідного водопроводу використовується м’яка (низькотемпературна) пайка водопровідних труб.

Технологія пайки мідних труб

 

Процес пайки мідних водопровідних труб включає кілька етапів.

Видалення оксидної плівки з місць, що підлягають пайку. Для цього зручно використовувати дрібну шліфувальну шкурку. Обов’язково видаляють утворилася пил

Нанесення флюсу для паяння мідних труб на підготовлену поверхню. Флюс – активна речовина, яку застосовують, щоб добитися кращого розтікання припою по паяемим поверхонь. Відповідний флюс (розчин каніфолі в спирті, спеціальні деревні смоли, гідразин) можна купити в магазині.

З’єднання кінця труби з фітингом (труба вставляється в фітінг). Між трубою та фітингом повинен утворитися монтажний зазор, величина якого не більше 0,4 мм

Прогрів місця з’єднання до 230-270 градусів Цельсія. Як устаткування для пайки мідних труб може використовуватися звичайна паяльна лампа. Але якщо використовувати газовий пальник для пайки мідних труб, працювати буде зручніше. При нагріванні спаеваемих елементів слід постійно переміщати полум’я, щоб уникнути перегріву якогось одного ділянки. Щоб дізнатися, чи достатньо прогрілася мідь, прутком прищепи стосуються металу в місці нагрівання. Припій повинен почати плавітся.Непосредственно пайка шва, коли в монтажний зазор вводиться припой для пайки мідних труб.

 

При низькотемпературної пайку мідних труб застосовуються, відповідно, і низькотемпературні припої для паяння мідних труб: олов’яно-мідні, олов’яно-срібні та олов’яно-срібно-мідні. Зазвичай припої продаються у вигляді дроту або прутків.

Необхідне обладнання для пайки мідних труб

 

Перед тим, як паяти мідні труби, придбайте все необхідне обладнання.

Інструмент для пайки мідних труб необхідний наступний:

Пальник для пайки мідних труб. Зазвичай вона продається в комплекті зі шлангами, підключаються до балона з газовою сумішшю. У той же комплект, як правило, входить докладна інструкція по пайку мідних труб, яку слід неодмінно вивчити перед початком робіт. В інструкції початківці майстри зазвичай знаходять всі відповіді на питання про те, як правильно паяти мідні труби. Яка газова суміш потрібна для роботи купленої вами пальники, зазвичай роз’яснюється в інструкції з експлуатації інструменту та пайку мідних труб. Але найчастіше використовується суміш пропан-бутан-повітря або пропан-повітря.

Ножівка по металу для різання труб в розмір або труборіз.

Ручний калібратор для зовнішнього і внутрішнього діаметра труб. Наявність цього інструмента не обов’язково, але дуже бажано.

 

Окрім обладнання для пайки мідних труб, в необхідній кількості придбайте витратні матеріали, про які вже йшлося: припой і флюс для пайки мідних труб.

Фітинги для мідних труб

 

Так називаються з’єднувальні елементи, без яких пайка мідних водопровідних труб неможлива.

 

Фітинги для мідних труб випускаються самих різних видів: прямі, куточки на 90 градусів і на 45 градусів, трійники і хрестовини.

 

В принципі, технологія пайки мідних труб не дуже складна. Але, перш, ніж приступати до роботи з монтажу водопроводу, слід виконати кілька тренувальних швів, навчитися користуватися інструментом для пайки мідних труб.

 

Пайка водопровідних труб своїми руками пройде успішніше, якщо у вас буде можливість звернутися до фахівця, який зможе дати практичні поради, щодо того, як правильно паяти мідні труби.

 

Деякі правила пайки водопровідних труб

Не можна споювати встик труби і фітинги. Тільки в тому випадку, якщо з’єднуються елементи мають діаметр 108 мм і більше, а товщину стінок не менше 1,5 мм, їх можна спаяти встик.

Після того, як монтажний зазор заповнили припоєм, не можна рухати щодо один одного спаюється частини. Слід дочекатися повної кристалізації припою

Після того, як ви закінчили паяти мідні труби і повністю завершили монтаж водопроводу, потрібно провести промивку системи. Справа в тому, що залишки флюсу усередині водопроводу можуть викликати корозію металу.